ذهنیت اینیستایی حرفه ای در فوتبال چگونه رقم می خورد

ذهنیت اینیستایی (ذهنیت حرفه ای): دیشب بارسلونا با نتیجه ۴ بر ۳ بازی را به سلتاویگو باخت. ولی این بازی و ذهنیت حرفه ای اونا خیلی چیزها برای گفتن وتوجه کردن داشت. دوست دارم تا در اینجا به ذهنیت حرفه ای اینیستا اشاره کنم.
بازی در نیمه اول با نتیجه سه بر صفر به نفع سلتاویگو به پایان رسید. در نیمه دوم ائنریکه، اینیستا را به عنوان یک بازیکن تعویضی وارد زمین کرد. بازیکن بزرگی که با ورود به زمین در دو گل بارسا تاثیر مستقیم داشت. بازیکنی که با وجود بزرگی، اصلا از نیمکت نشینی خودش ناراحت نبود(این را میشد از چهره و نحوه بازی وی خواند).
مطمئنا اینیستا در روی نیمکت هم، برای کمک به تیم اش فکر می کرد، مطمئنا او به این فکر می کرد که اگر فرصت بازی به وی داده شود، چگونه می تواند به تیم اش کمک کند.
یکی از تفاوت های مهم بین بازیکنانی که در اختیار تیم هستند با آنهایی که بیش از تیم به خودشان فکر می کنند در همین ذهنیت حرفه ای آنهاست.
بازیکنانی که تنها به موقعیت خود در تیم فکر می کنند از نیمکت نشینی یا تعویض بی زار بوده و بیشتر به فکر نتیجه نگرفتن تیم در غیاب آنها هستند، چنین بازیکنانی اگر هم در اواسط بازی وارد زمین شوند، کارایی چندانی نخواهند داشت(چون از لحاظ ذهنی آماده نیستند).
ولی بازیکنانی که در اختیار تیم هستند از قبیل اینیستا بدون توجه با اینکه نیمکت نشین هستند یا داخل بازی، مدام ذهن خود را معطوف کمک کردن به تیم شان می کنند و وقتی هم با یک ذهن آماده وارد زمین می شوند، اثرگذاری خود را نشان می دهند.

هاشم فعال (مشاور و روانشناس فوتبال) اولین کانال تخصصی روانشناسی فوتبال در ایران@footballbrain

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.