تاریخچه قهرمانان ورزش استان اردبیل در نگاه تاریخ

تاریخچه و مختصری از قهرمانان و پهلوانان ورزش استان اردبیل در نگاه تاریخ را در این نوشته خواهید خواند، ورزش که برای خود تاریخ طولانی دارد در اردبیل هم از زمان های قدیم رواج داشته ولی شکل آن با آنچه که امروز معمول است متفاوت بوده است.
استاد بابا صفری در کتاب “اردبیل در گذرگاه تاریخ”می نویسد: ورزشگاه های قدیم عبارت از مکان های کوچکی بود که علی القاعده با سقفهای ضربی احداث می گشت و “زورخانه”نامیده می شد.ولی امروزه میدانگاه های وسیع”استادیوم”سر پوشیده و رو باز،استخرهای آب سرد و گرم،وسایل گوناگون پرش و…بوجود آمده که در قدیم هیچیک از این ها معمول نبود.
بابا صفری که مقدمه کتاب ناریخش را در سال ۱۳۶۲ نوشته است درباره ورزش فوتبال اردبیل آورده:اول بار در پنجاه سال پیش ورزش جدید بصورت فوتبال در این شهر پیدا شد.این ورزش از طریق روسیه به اردبیل آمد و بوسیله جوانان اردبیلی که به سبب تجارت و کار و کاسبی یا اقامت خانواده شان در روسیه با فوتبال آشنایی یافته بودند به جوانان “اردبیلی”تعلیم گشت و در میدانگاه هایی مثل “خان چیمنی”بازی فوتبال در اردبیل آغاز گردید و با آمدن بعضی از چیرون ها رونق بیشتری گرفت.
بعد از فوتبال ورزش های دیگر مانند والیبال،بسکتبال و…هم معمول شد و نام برخی از ورزشکاران اردبیلی در جدول های ورزشی مسابقات ایران وارد شد.
بابا صفری در سطور پایانی مطالب مربوط به ورزش اردبیل آورده: امروزه بعضی از جوانان در تیم های مختلف ورزشی فعالیت دارند و برای زادگاه خود کسب امتیاز می کنند. اگر جوانان دیار ساوالان دیروز برای منطقه افتخار آفرینی می کردند امروز برای کشور افتخار می آفرینند.
ورزشکاران ساوالان در اکثر رشته ها”فوتبال ،وزنه برداری ،کشتی…” چشم جهانیان را به حیرت وا می دارند.و در ایام مسابقات تیتر اول رسانه های خبری جهان را به خود اختصاص می دهنددر این جاست که به ساوالانی بودن و اردبیلی بودن و در کل ایرانی بودن باید افتخار کرد و بالید.

منبع نوشته ای از محمد علی اوجاقی – کانال تلگرام یاشیل یارپاق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.