منهای فوتبال، به نام فرهنگ، سوژه به نام آتنا

رشد فضاهای مجازی و اپلیکیشن های مختلف امروزه بدون شک باعث خارج شدن از فضای رسانه تک بعدی و انحصاری شده و هر فردی در حکم یک رسانه مستقل به نشر عقاید، فلسفه ها، نظرات و ایده های خود می پردازد.

– هیچ شکی در مزایا و نکات مثبت چنین فضاهای مستقلی وجود ندارد ولی باید توجه کرد که این فضای غنی و قابل دسترس همانند سایر فضاها و تشکل های اجتماعی دنیای واقعی می تواند در صورت نفوذ افراد سودجو به تهدیداتی جبران ناپذیر تبدیل شوند که از یک واقعه اجتماعی به عنوان ابزار در جهت رسیدن به اهداف مختلف سیاسی، اعتقادی، تجاری و حتی شخصی خود استفاده می کنند.

Image result for ‫اتنا اصلانی‬‎

– متاسفانه این روزها به واسطه یک اتفاق تلخ اجتماعی و قتل یک دختر معصوم به نام ” آتنا ” که صدای آن در جای جای ایران و حتی سایر کشورها طنین انداخته، همین افراد سودجو نقش کاسه داغ تر از آش را بازی کرده و با استفاده از احساسات و هیجانات پاک مردم اقدام به ایجاد گروه هایی تله گرامی یا پیج هایی اینستاگرامی با عناوین مختلف از قبیل “کمپین سنگ سار کردن قاتل آتنا” می کنند ولی با افزایش ممبر به یکباره نام آنرا تغییر داده و از این فرصت به سود خود استفاده ای نامشروع و غیر انسانی می کنند.

– سیاسیون پیام های تسلیت می فرستند گو اینکه این اتفاق اولین و آخرین اتفاق تلخی است که در این کشور رخ داده است و بقیه قربانی ها در نقاط دیگر کشور ارزش تسلیت و ترحم را ندارند شاید استدلال شان هم این باشد که آن اتفاق ها به این مقدار صدا نکرده است!!!!

– تمام کشور با این اتفاق حس شاعری شان گل کرده و هر حرفی که حاصل معده خالی ایشان است را به نام شعر نثار این طفل از دست رفته می کنند (البته حساب شاعران واقعی جداست).

– عده ای هم که با انتشار عکس های شخصی این دختر معصوم و نوشتن متن های سراسر احساسی، داغ خانواده و مردم را تازه تر و عمیق تر کرده و احساسات پاک انسانی را به بازی می گیرند.

– مجلس ترحیم این مرحوم نیز تبدیل شده بود به فستیوال گرفتن عکس های سلفی جهت خالی کردن عقده و افزایش لایک و فالوور در دنیای مجازی ای که نشان دهنده دنیای واقعی ماست.

– واقعا ما مردمان افراط و تفریط هستیم.

– بهتر نیست به جای این همه پست و لایک و پیام و پیج و شعر و داستان و گروه و کانال و ….. به دلایل و ریشه های وقوع چنین وقایع تلخی حداقل چند لحظه فکر کرده و با اصلاح افکار و رفتار خود وقوع چنین تراژدی هایی را تقلیل دهیم.

– بیایید به جای این همه کارهای بیهوده فاتحه ای بخوانیم برای شادی روح آن مرحوم.

منبع: هاشم فعال (مشاور و روانشناس فوتبال)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.